برای مشاوره رایگان، همین حالا تماس بگیرید

آشنایی با اجزای درب ضد سرقت ⚡عکس اجزای داخلی

آشنایی با اجزای درب ضد سرقت ⚡عکس اجزای داخلی
 • آنچه در این مقاله می‌خوانید

  اگر قصد خرید درب ضد سرقت یا تعویض درب قدیمی با درب ضد سرقت رو دارید، کمی دست نگه دارید. احتمالا دوست دارید بدونید که درب ضد سرقت با درب معمولی چه فرقی داره. شاید مهم‌ترین تفاوت درب ضد سرقت با درب معمولی در استراکچر درب ضد سرقت باشه. با ما همراه باشید که کامل‌ترین مقاله وب فارسی رو در مورد ساختار و اجزای درب ضد سرقت برای شما آماده کردیم.

  هر درب ضد سرقت از دو بخش اصلی تشکیل میشه: چهارچوب (چارچوب) و لنگه. هر کدام از این دو بخش هم دارای اجزای مختلفی هستند. در ادامه این مقاله، اجزای تشکیل دهنده این دو بخش رو به طور کامل رای شما معرفی می‌کنیم.

   

  چهارچوب

   

  شاید بتوان چارچوب را مهمترین جز از اجزای درب ضد سرقت نامید. چارچوب درب، موجب استقامت و قدرت آن می گردد. چارچوب درب ضد سرقت شامل یک تیرک افقی در بالا و یک تیرک افقی در کف و دو تیرک عمودی در دو طرف قاب است که درون دیوار قرار می‌گیرد. در بازار ایران ضخامت فلز چارچوب  از 0/7 میلی‌متر شروع می‌شود. در مجموعه آگنیس، حداقل ضخامت چارچوب در نمونه اکونومی 1 میلی‌متر و در انواع درب‌های لوکس و لابی تا 2 میلی‌متر قابل افزایش است. طبیعی است که ضخامت ورق چهارچوب، تأثیر زیادی در استحکام درب دارد.

   

  چهارچوب درب ضد سرقت

   

  در اصطلاح، به قطر یا پهنای چهارچوب درب، کف چهارچوب گفته می‌شود. اندازه‌ی کف چهارچوب از 12 سانتی‌متر شروع و تا 30 سانتی‌متر قابل اجرا می‌باشد. در مجموعه‌ی آگنیس، به منظور حفظ امنیت و استحکام درب‌های تولیدی، شروع کف کار از 14 سانتی‌متر می‌باشد. همچنین مقادیر بالاتر از عرف بازار (18 سانتی‌متر) نیز به صورت سفارشی ساخته می‌شود.

  یکی از مهمترین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی چهارچوب درب، بخش ضد دیلم است. ضد دیلم در واقع یک لبه‌ی اضافه در روی کلاف فلزی درب و یک تورفتگی به اندازه‌ی لبه اضافه کلاف درب روی چهارچوب است. در هنگام بسته شدن درب، این لبه‌ی اضافه داخل فرورفتگی چارچوب قرار گرفته و اجازه نمی‌دهد که هیچ‌گونه دیلم یا کارت بین درب و چارچوب قرار گیرد.

  از دیگر اجزای چهارچوب درب می‌توان به لولاها و درزگیر اشاره کرد. هر درب ضد سرقت، با توجه به مدل و وزن، دارای 4 یا 5 عدد لولا می‌باشد. این لولا‌ها به چهارچوب و کلاف لنگه جوش داده می‌شوند. درزگیر یا فیتیل‌خور یا زوار، از جنس لاستیک یا چسبی می‌باشد. درزگیر بر روی تمامی چارچوب‌ها و به منظور جلوگیری از ورود هوا، گرد و غبار و صدا نصب می‌گردد.

   

  مشاوره خرید درب ضد سرقت

   

  لنگه

  لنگه‌ی درب ضد سرقت، همان قسمت اصلی و متحرک درب است که از طریق لولا به چهارچوب متصل می‌شود. بیش از نود درصد از اجزای درب ضد سرقت، بر روی لنگه‌ی درب است. ظاهر لنگه‌ نیز، نقش مهمی در زیبایی درب بازی می‌کند. لنگه دارای اجزای زیر می‌باشد:

   

  1) کلاف

  کلاف را می‌توان شاسی اصلی لنگه‌ نامید که تمام اجزای ساختار داخلی لنگه بر روی آن نصب می‌شوند.

   

  کلاف

   

  بر این اساس،‌ طبیعتا هر چه کیفیت و استحکام کلاف بالاتر باشد، به همان میزان، امنیت و استحکام لنگه و در نتیجه درب ضد سرقت نیز بیشتر خواهد بود. ضخامت ورق فولادی کلاف نیز مانند ضخامت چهارچوب، از 0/7 میلی‌متر آغاز می‌شود. ضخامت کلاف درب‌های تولیدی در مجموعه آگنیس، در مدل‌های اکونومی از یک میلی‌متر تا دو میلی‌متر قابل افزایش است.

   

  2) قوطی‌کشی

  تعدادی پروفیل فولادی از جنس و ضخامت کلاف درب به صورت عمودی و افقی به کلاف جوش داده می‌شوند. به ترکیب این پروفیل‌‌ها، قوطی‌کشی یا پروفیل‌کشی گفته می‌شود. قوطی‌کشی باعث افزایش استحکام شاسی درب ضد سرقت شده و از تاب برداشتن و کج شدن آن جلوگیری می‌کند.

   

  قوطی کشی

   

  با وجود قوطی‌کشی، عبور مستقیم از میان درب تقریبا غیرممکن می‌شود. هر چه تعداد پروفیل‌های به کار رفته در قوطی‌کشی بیشتر باشد، درب ضد سرقت از کیفیت بالاتری برخوردار است.

   

  3) ورق فولادی

  تقریبا جایی در وسط کلاف، یک ورق فولادی قرار می‌گیرد. طبیعتا هر چه این ضخامت بیشتر باشد، امنیت درب ضد سرقت بیشتر خواهد بود.

   

  ورق فولادی - انواع ساختار درب ضد سرقت

   

  در بازار از انواع مختلف ورق فلزی با ضخامت‌های متفاوت در ساختار درب مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین این ورق‌ها، در اندازه‌های مختلف بر روی کلاف نصب می‌شوند. به طور مثال اندازه‌ی بعضی از ورق‌های فولادی، ربع مساحت کلاف لنگه می‌باشد یا بعضی دیگر نیمی از مساحت لنگه را پوشش می‌دهند.

   

  4) پشت قفلی

  پشت قفلی یا محافظ قفل، یک محفظه‌ی ساخته شده از ورق فولادی است که در دو سمت کلاف درب نصب شده و قفل درب ضد سرقت درون آن قرار می‌گیرد.

   

  پشت قفلی

   

  کاربرد پشت قفلی، محافظت از قفل می‌باشد تا سارقان نتوانند با استفاده از پتک یا وسایل دیگر به قفل ضربه زده و آن را بشکنند.

   

  5) لچکی

  لچکی‌ها، پروفیل‌هایی از جنس پروفیل قوطی‌کشی هستند که به صورت مورب در چهار گوشه‌ی کلاف درب جوش داده می‌شوند تا استحکام کلاف به بالاترین مقدار ممکن برسد.

   

  6) ضد دیلم

  در بخش چهارچوب درب ضد سرقت به ضد دیلم اشاره شد. در واقع ضد دیلم یکی از اجزای درب ضد سرقت است که از دو جزء تشکیل شده است. یک جزء آن یک لبه‌ی اضافه روی لنگه‌ی درب است و جزء دیگر، یک تو رفتگی به اندازه‌ی همان لبه‌ی اضافه است که بر روی چهارچوب درب قرار دارد. ترکیب این دو لبه و فرورفتگی، بخش ضد دیلم را می‌سازد. ضخامت ورق ضد دیلم با ضخامت ورق کلاف درب برابر می‌باشد.

   

  7) عایق

  فضای خالی موجود بین ورق فلزی و رویه درب ضد سرقت، معمولاً توسط یک عایق از جنس پشم سنگ و یا پشم شیشه پر می‌گردد. این امر باعث می‌شود تا درب ضد سرقت، عایق صدا و گرما نیز باشد.

   

  عایق درب ضد سرقت

   

  پشم سنگ نسبت به پلاستوفوم، عایق بسیار بهتری در برابر صدا و حرارت می‌باشد؛ به همین دلیل از قیمت بسیار بالاتری نیز برخوردار بوده و استفاده از آن تنها در درب‌های لوکس توجیه اقتصادی دارد.

   

  8) روکش

  روکش درب ضد سرقت، یکی از مهم‌ترین اجزای درب ضد سرقت است و در واقع همان بخشی از درب ضد سرقت است که دیده می‌شود. درب ضد سرقت دارای دو لایه روکش در دو طرف درب است. روکش درب ضد سرقت از لحاظ جنس و جزئیات ظاهری، بسیار متنوع می‌باشد. با این حال، روکش‌ها شامل سه دسته‌ی کلی روکش‌های چوبی، چوب مصنوعی و غیرچوبی می‌باشند.

   

  روکش‌های چوب طبیعی

  این دسته از روکش‌ها از چوب طبیعی درخت ساخته می‌شوند. تمامی این روکش‌ها قبل از استفاده در درب ضد سرقت، رنگ‌آمیزی می‌شوند.

   

  روکش چوب گردو

  این روکش یکی از لوکس‌ترین، گران‌ترین و زیباترین روکش‌های درب ضد سرقت می‌باشد. به دلیل گران بودن این چوب، بیشتر برای فضاهای لوکس مناسب است و برای طرح‌های کلاسیک و نئوکلاسیک استفاده می‌شود.

   

  روکش چوب بلوط

  بلوط ظاهری کلاسیک دارد. چوب بلوط سفید دارای نقوش متقارن و فاقد گره می‌باشد و به همین دلیل رنگ‌پذیری خوبی نیز دارد. چوب بلوط به واسطه داشتن نقوش و رنگ زیبا و کیفیت بالای این نوع در مقایسه با چوب راش گران‌تر است. رنگ روکش بلوط، قهوه‌ای روشن تا تیره با تم قرمز است.

   

  روکش چوب راش

  روکش راش، معروف‌ترین روکش چوبی طبیعی مورد استفاده در درب‌های ضد سرقت است و از محبوبیت بالایی در بین سازندگان و خریداران درب ضد سرقت برخوردار است. این نوع روکش از قیمت مناسب‌تری نسبت به چوب بلوط و چوب گردو برخوردار است.

   

  چوب ترمووود

  ترمووود (ThermoWood) نوعی چوب است که طی یک فرآیند خاصِ عملیات حرارتی تهیه می‌شود. این فرآیند عملیات حرارتی که بدون استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود موجب می‌گردد که محصول نهایی نسبت به چوب‌های عادی از استحکام و ماندگاری بیشتری برخوردار باشد.

   

  روکش درب ضد سرقت

   

  این چوب‌ها مقاومت بسیار خوبی نیز در برابر رطوبت دارند. یکی از کاربردهای چوب ترمووود، استفاده به عنوان رویه‌ی درب ضد سرقت ترمووود است. هنگامی که از چوب ترمووود به عنوان رویه استفاده شود، با توجه به ضخامت این چوب، نیازی به استفاده از روکش  در ساختار درب نمی‌باشد؛ زیرا ترمووود، نقش روکش و رویه را به طور همزمان ایفا می‌کند.

   

  روکش‌های چوب مصنوعی

  روکش چوب مصنوعی با استفاده از چسب مخصوص و درون دستگاه بر روی ام دی اف خام وکیوم می‌شود. همچنین این روکش‌ها نیاز به رنگ پوششی نداشته و از نظر طرح و رنگ تنوع بالایی دارند. روکش مصنوعی نسبت به روکش چوب طبیعی قیمت بسیار مناسبی داشته و از این رو برای استفاده در درب‌های اکونومی بسیار مناسب می‌باشند.

  در زمینه روکش‌های مصنوعی می‌توان به روکش‌های لامینوکس، پی وی سی (PVC) و های‌گلاس اشاره کرد. روکش PVC از دوام زیادی در برابر رطوبت برخوردار بوده و قابل شستشو و نظافت می‌باشد ولی در برابر گرما و نور خورشید خیلی زود از بین می‌رود. روکش لامینوکس یا لمینت برخلاف PVC از مقاومت بالایی در برابر اشعه خورشید برخوردار می‌باشد.

  احتمالا با واژه های‌گلاس یا هایگلس در زمینه چوب‌های ام‌دی‌اف و کابینت آشنایی دارید. روکش هایگلاس درب ضد سرقت نیز مشابه همان جنس می‌باشد و در ساخت درب‌های مدرن به کار می‌رود. این روکش سطحی صاف و براق داشته و تا حد زیادی ضدخش می‌باشد. این روکش تنوع رنگ بالایی داشته و به دلیل براق بودن، جلوه‌ی زیبایی به درب ضد سرقت می‌بخشد.

   

  روکش‌های غیرچوبی

  این دسته شامل روکش‌های فلزی و انواع دیگری از روکش‌ها می‌شود که بیشتر در درب‌های مدرن به کار می‌روند. از انواع روکش‌های غیرچوبی می‌توان به شیشه، فلز و سنگ اشاره کرد.

   

  9) رویه

  رویه درب ضد سرقت، در حقیقت یک ام‌دی‌اف خام است که روکش درب بر روی آن چسبانده می‌شود. با توجه به ضخامت کم روکش، رویه اهمیت بالایی در زیبایی و استحکام درب ضد سرقت دارد. یکی از نکات مهم در زمینه‌ی رویه درب ضد سرقت، ضخامت ورق رویه می‌باشد. ضخامت رویه‌های موجود در بازار 5، 8 و 10 میلی‌متر می‌باشد. با این وجود، کارخانه‌ی آگنیس برای درب‌های سوپرلوکس خود از رویه 16 میلی‌متری و برای درب‌های دیگر از رویه 8 میلی‌متری با کیفیت استفاده می‌کند.

   

  10) رنگ

  رنگ یکی از مهمترین بخش‌های یک درب ضد سرقت است که اگر چه تاثیری در امنیت درب ضد سرقت ندارد، ولی به دلیل تاثیری که در زیبایی درب و هارمونی آن با محیط و دکوراسیون منزل دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی درب ضد سرقت در دو بخش متفاوت رنگ‌آمیزی می‌شود.

  بخش اول رنگ‌آمیزی، ساختار فلزی چهارچوب و لنگه است. قسمت‌های فلزی درب پس از جوشکاری و اتصال به یکدیگر وارد کوره شده و در آنجا با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ می‌شوند. در بخش دوم، اجزای چوبی درب ضد سرقت نیز رنگ‌آمیزی می‌شوند. جنس رنگ مورد استفاده در این بخش،‌ پلی اورتان می‌باشد. رنگ پلی‌اورتان از مقاومت بالایی در برابر شرایط نامطلوب محیطی برخوردار است.

   

  11) قفل‌ها

   

  قفل درب ضد سرقت - انواع ساختار درب ضد سرقت

   

  قفل‌ها، قلب درب ضد سرقت هستند. استفاده از یک قفل ضعیف، تمام نقاط قوت مورد استفاده در درب ضد سرقت را از بین می‌برد. قفل‌ درب ضد سرقت از نظر تعداد و طراحی و مدل، تنوع بالایی دارد. به طور کلی سه مدل قفل در یک درب ضد سرقت به کار می‌رود که شامل قفل اصلی، قفل شب بند و قفل پستچی می‌باشد. قفل اصلی در تمامی درب‌ها وجود دارد ولی قفل‌های شب بند و پستچی به صورت اختیاری و به صورت آپشن به درب‌ها اضافه می‌گردند. در مجموعه آگنیس تمامی درب‌های مدرن، لوکس و سوپرلوکس شامل هر سه قفل یاد شده می‌باشند.

   

  قفل اصلی

  قفل اصلی یا مرکزی، مهمترین قفل به کار رفته در درب ضد سرقت است. این قفل در انواع مختلفی چون قفل مونوبلاک (سه زبانه)، قفل چنگکی،‌ قفل گاو‌صندوقی، ‌قفل آژیردار،‌ مولتی سیستم، ‌نیمه مرکزی و قفل هوشمند در درب ضد سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

   

  قفل شب بند

  در سالیان اخیر و با افزایش سرقت از منازل، بسیاری از افراد تمایل دارند که هنگامی که در منزل حضور دارند یا در هنگام استراحت شبانه، درب منزل را قفل نمایند. از طرف دیگر همه ما دوست داریم تمامی کارها را به سادگی و در کمترین زمان ممکن انجام دهیم و قفل کردن درب از داخل و باز کردن مجدد آن، مستلزم صرف وقت و استفاده از کلید می‌باشد. اینجاست که قفل شب‌بند به کار می‌آید. با استفاده از قفل شب بند، قفل کردن درب ضد سرقت از داخل منزل تنها با چرخش یک زبانه امکان‌پذیر است.

   

  قفل پستچی

  شاید شما هم قفل‌های زنجیری پشت درب‌های قدیمی آشنا باشید. این قفل‌ها که اخیرا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، قفل پستچی نام دارند. این درب‌ها با انداختن زنجیر به حلقه‌ی قرار گرفته بر روی چهارچوب، به مقدار خیلی کم و در حدی که تنها امکان عبور یک نامه یه بسته‌ی پستی کوچک از فضای موجود باشد، باز می‌شوند. دلیل نام‌گذاری این مدل قفل به نام قفل پستچی نیز همین مسئله می‌باشد. استفاده از قفل پستچی در هنگام باز کردن درب، مانع از دیده شدن کامل خانه  می‌شود. قفل پستچی، در هنگامی که فردی ناشناس پشت درب باشد و بخواهید در هنگام باز کردن درب،‌ احتیاط را چاشنی کار کنید، بسیار مفید و کاربردی است.

  با گذشت زمان، طراحی قفل پستچی از نوع زنجیری به نوع حلقه‌ای تغییر یافت. در مدل جدید، زنجیر با یک حلقه‌ی فولادی، جایگزین شده است. در این مدل‌ها،‌ با چرخاندن یک زبانه‌ی قفل از داخل منزل، درب به راحتی قفل می‌شود. ولی از خارج درب امکان باز شدن آن به هیچ وجه وجود ندارد. قفل پستچی،‌ به عنوان یک آپشن بر روی تمامی درب‌های مدرن و لوکس آگنیس قرار دارد.

   

  12) یراق آلات

  یراق‌آلات یکی از اجزای تکمیلی درب ضد سرقت هستند؛ به این معنی که نبودشان اختلالی در عملکرد درب ایجاد نخواهد کرد ولی وجود یراق‌آلات به زیبایی، کارایی و حتی امنیت درب ضد سرقت می‌افزاید. یراق آلات مورد استفاده در درب ضد سرقت شامل دستگیره، رزت، دستگیره، چشمی و درکوب می‌باشد که با هر یک بیشتر آشنا خواهیم شد.

   

  دستگیره

  دستگیره‌ها در دو طرف درب ضد سرقت نصب می‌شوند و از نظر جنس و ظاهر تنوع بالایی دارند.

   

  انواع ساختار درب ضد سرقت

   

  طبیعتا انتخاب دستگیره‌ی درب ضد سرقت به گونه‌ای صورت می‌گیرد که مطابق با جنس و استایل درب مورد نظر باشد.

   

  انواع ساختار درب ضد سرقت

   

  رزت

  رزت یا روزت یکی از مهمترین اجزای درب ضد سرقت است که معمولا مورد غفلت واقع می‌شود. وجود رزت باعث افزایش ایمنی قفل و جلوگیری از شکستن و یا سوراخکاری آن می‌گردد.

   

  رزت درب ضد سرقت

   

  عموما رزت‌های مورد استفاده در درب ضد سرقت از جنس‌های زاماک، آلومینیوم و فولاد هستند که بهترین نوع آن رزت فولادی ضد برش می‌باشد.

   

  چشمی

  چشمی یکی از یراق‌آلات اختیاری است که بنا بر درخواست خریدار بر روی درب ضد سرقت نصب می‌شود. با این حال چشمی می‌تواند در بسیاری مواقع کارایی داشته باشد.

   

  چشمی درب ضد سرقت

   

  طول و زاویه دید چشمی از مهمترین عوامل در انتخاب چشمی هستند.

   

  درکوب

  درکوب از یراق‌آلاتی است که به درخواست خریدار بر روی درب نصب می‌شود. کارایی درکوب ضمن ایجاد زیبایی در بعضی انواع درب، در زدن و خبر کردن ساکنین است.

   

  درکوب درب ضد سرقت - انواع ساختار درب ضد سرقت

   

  طبیعتا درکوب بیشتر با ظاهر درب‌های کلاسیک همخوانی دارد و استفاده از آن در درب‌های مدرن مرسوم نیست.

  در این مقاله با ساختار و اجزای درب ضد سرقت آشنا شدید تا بتوانید در هنگام خرید درب ضد سرقت انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. برای خرید انواع درب ضد سرقت اکونومی، لوکس، مدرن و لابی می‌توانید از فروشگاه درب ضد سرقت آگنیس دیدن فرمایید.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  2 نظر

  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.