قفل درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت

قفل‌ها، قلب هر درب ضد سرقت هستند. استفاده از یک قفل ضعیف، تمام آپشن‌های خوب یک درب ضد سرقت را بی‌اثر می‌کند. پس باید با شناخت این بخش،‌ بهترین قفل را برای درب ضد سرقت منزل انتخاب نمود.

قفل‌ درب ضد سرقت از نظر تعداد، طراحی و مدل، تنوع بالایی دارد. به طور کلی سه مدل قفل در یک درب ضد سرقت به کار می‌رود که شامل قفل اصلی، قفل شب بند و قفل پستچی می‌باشد. قفل اصلی، بخش جدایی‌ناپذیر تمامی درب‌هاست ولی قفل‌های شب‌بند و پستچی به صورت اختیاری و آپشن به درب‌ها اضافه می‌گردند. در مجموعه‌ی آگنیس، تمامی درب‌های مدرن، لوکس و سوپرلوکس، شامل هر سه قفل می‌باشند. با ما همراه باشید تا با انواع قفل درب ضد سرقت بیشتر آشنا شوید.

 

الف) قفل اصلی

 

قفل اصلی یا مرکزی، همان‌طور که از اسمش پیداست،‌ مهمترین قفل مورد استفاده در درب ضد سرقت است. قفل اصلی به طور کلی به دو دسته‌ی قفل‌های مکانیکی و قفل‌های هوشمند تقسیم می‌شوند. قفل‌های مکانیکی، همان قفل‌های کلیدی مرسوم می‌باشند. دستگیره هوشمند که گاهی قفل دیجیتال یا قف هوشمند نیز نامیده می‌شود، نوع دیگری از قفل‌های رایج در بازار است.

قفل مکانیکی دارای انواع مختلفی است که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

قفل مونو بلاک (چند زبانه)

 

این مدل، رایج‌ترین نوع قفل است که به طور گسترده در انواع درب‌های ضد سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا قفل‌های سه زبانه‌ی ترک برند کاله به عنوان قفل مرکزی در درب‌های لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین قفل سه زبانه‌ی تیپ ترک ایرانی گزینه‌ی مناسبی جهت استفاده در درب‌های اکونومی می‌باشد.

 

kale kilit

قفل چنگکی

 

دلیل نامگذاری قفل چنگکی، استفاده از دو زبانه‌ی چنگکی شکل در بالا و پایین این قفل است. این زبانه‌ها به مانند چنگک در چهارچوب قفل فرو می‌روند و ایمنی بالایی ایجاد می‌نمایند. طبیعتا به دلیل طراحی و ساختار متفاوت زبانه‌های این قفل، اعمال نیرو به درب و شکستن قفل بسیار سخت‌تر از قفل‌های معمولی می‌باشد. مغزی و کلید قفل چنگکی مشابه مغزی و کلید قفل سه زبانه می‌باشد.

 

قفل چنگکی کاله

قفل گاوصندوقی

 

قفل گاو صندوقی یکی از انواع قفل مرکزی با امنیت بالاست که فاقد سیلندر می‌باشد. به همین دلیل سارقان به هیچ وجه نمی‌توانند قفل گاو صندوقی را به روش تخریب سیلندر باز نمایند. این قفل دارای بدنه‌ای از آهن گالوانیزه است و زبانه‌ها از فولاد ساخته شده‌اند.

 

قفل گاوصندوقی

 

قفل گاوصندوقی به صورت یک پکیج و همراه با  5 عدد کلید و رزت از جنس زاماک ارائه می‌شود. وجه تمایز این قفل نسبت به قفل چند زبانه‌ی معمولی و چنگکی، نوع کلید و امنیت بسیار بالاتر آن می‌باشد. همچنین در قفل گاوصندوقی، بر خلاف قفل‌های سه زبانه‌ی معمولی، هر دو قفل اصلی و شب‌ بند قابلیت باز شدن توسط یک کلید را دارند.

 

قفل آژیردار

 

قفل‌های آژیردار از لحاظ ظاهری، نصب و استفاده کاملا مشابه قفل‌های فولادی معمولی هستند. استفاده از این قفل‌ها نیز کاملا مشابه قفل‌های سیلندری مکانیکی است و قفل کردن و باز کردن آن‌ها از خارج توسط کلید و از داخل توسط دستگیره و کلید انجام می‌شود. وجه تمایز این قفل‌ها با قفل‌های معمولی این است که هنگامی که درب به طور کامل قفل شد، سیستم حفاظتی این قفل‌ها فعال می‌گردد و در اثر هرگونه ضربه به قفل یا استفاده از دیلم، بوق هشدار ممتد آن به صدا در خواهد آمد.

 

قفل آژیردار آگنیس

ب) قفل شب بند

 

در سالیان اخیر و با افزایش سرقت از منازل، بسیاری از افراد تمایل دارند که هنگامی که در منزل حضور دارند یا در هنگام استراحت شبانه، درب منزل را قفل نمایند. از طرف دیگر همه ما دوست داریم تمامی کارها را به سادگی و در کمترین زمان ممکن انجام دهیم و قفل کردن درب از داخل و باز کردن مجدد آن، مستلزم استفاده از کلید و صرف وقت می‌باشد. اینجاست که قفل شب‌بند به کار می‌آید. با استفاده از قفل شب بند، قفل کردن درب ضد سرقت از داخل منزل تنها با چرخش یک زبانه امکان‌پذیر است.

 

قفل شب بند کاله

قفل شب بند آگنیس

 

از دیگر مزایای استفاده از قفل شب بند می‌توان به دو نکته اشاره کرد. هنگامی که شما در خانه هستید و درب را قفل نکرده‌اید، درب منزل شما تنها با یک زبانه ساده بسته شده است و سارقان می‌توانند با استفاده از یک کارت ویزیت یا چیزی مشابه آن، درب را باز نمایند. پس استفاده از قفل شب‌بند می‌تواند به ایمنی منزل شما اضافه نماید. همچنین یکی از راه‌های محافظت از منزل افزایش تعداد قفل‌های درب و در نتیجه افزایش زمان مورد نیاز سارقان جهت تخریب درب و قفل می‌باشد. از این رو با استفاده از قفل شب بند، شما در هنگام خروج از منزل، دو قفل دارید که می‌توانید آن‌ها را قفل نموده و امنیت منزل را دو چندان کنید.

قابل ذکر است که اکثر قفل‌های شب‌بند امکان باز شدن از بیرون و توسط کلید را دارند. پس در مواقع اضطراری مانند هنگامی که قفل شب‌بند توسط کودک از داخل قفل شود یا برای فرد داخل منزل پس از قفل کردن درب از داخل اتفاقی بیفتد، ساکنین حاضر در خارج از منزل می‌توانند با استفاده از کلید، قفل شب‌بند را باز نمایند.

 

ج) قفل پستچی

 

شاید شما هم قفل‌های زنجیری پشت درب‌های قدیمی دیده‌اید. این قفل‌ها که اخیرا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، قفل پستچی نام دارند. این درب‌ها با انداختن زنجیر به حلقه‌ی قرار گرفته بر روی چهارچوب، به مقدار خیلی کم و در حدی که تنها امکان عبور یک نامه یه بسته‌ی پستی کوچک از فضای موجود باشد، باز می‌شوند. دلیل نام‌گذاری این مدل قفل به نام قفل پستچی نیز همین مسئله می‌باشد. استفاده از قفل پستچی در هنگام باز کردن درب، مانع از دیده شدن کامل خانه توسط فرد پشت درب می‌شود. این قفل، در هنگامی که فردی ناشناس پشت درب باشد و بخواهید در هنگام باز کردن درب،‌ احتیاط را چاشنی کار کنید، بسیار مفید و کاربردی می‌باشد.

 

زنجیر شب بند

 

با گذشت زمان، طراحی قفل پستچی از نوع زنجیری به نوع حلقه‌ای تغییر یافت. در مدل جدید و با جایگزین شدن زنجیر با یک حلقه‌ی فولادی، با چرخاندن یک زبانه‌ی قفل از داخل منزل، درب به راحتی قفل می‌شود. ولی از خارج امکان باز شدن آن به هیچ وجه وجود ندارد. این نوع قفل به عنوان یک آپشن بر روی تمامی درب‌های مدرن و لوکس آگنیس قرار دارد.

 

حلقه قفل پستچی

قفل دیجیتال

 

قفل‌های دیجیتال با نصب بر روی انواع درب‌های ضد سرقت، طیف وسیعی از امکانات جذاب را به شما ارائه می‌دهند. در تمامی قفل‌های دیجیتال، تعدادی از امکانات پایه در تمامی این قفل‌ها وجود دارد ولی در بعضی مدل‌های پیشرفته‌تر و البته گران‌تر، امکانات اضافه‌تری نیز ارائه می‌گردد. به طور مثال تمامی این قفل‌ها قابلیت باز شدن توسط اثر انگشت،‌ کارت و رمز ورود را دارند و مجهز به یک کلید مکانیکی مخصوص جهت مواقع ضروری می‌باشند. تعدادی از قفل‌های دیجیتال نیز قابلیت اتصال به شبکه و همچنین اتصال به گوشی هوشمند یا سیستم هوشمند مرکزی منزل را دارند که امکانات متنوعی همچون باز شدن درب از طریق گوشی و از راه دور را برای این درب‌ها فعال می‌سازد. این گونه قفل‌ها را قفل هوشمند می‌نامند.

 

قفل دیجیتال

 

البته قابل ذکر است که بهتر است به جای قفل هوشمند یا قفل دیجیتال از واژه‌ی دستگیره هوشمند استفاده شود. زیرا در حقیقت، این دستگیره است که نسبت به دستگیره‌های کلاسیک تغییر کرده است و یک دستگیره‌ی هوشمند بر روی قفل چند زبانه نصب شده و عملکرد قفل را کنترل می‌نماید. با این حال واژه‌ی قفل هوشمند یک اشتباه رایج در بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان صنعت ساختمان است.

همان‌طور که می‌دانید، تمامی درب‌های تولیدی در گروه صنعتی آگنیس، قابلیت سفارشی‌سازی دارند. به همین دلیل، این امکان وجود دارد که هر یک از قفل‌های رایج بر روی درب مورد نظر شما نصب گردد. برای خرید درب ضد سرقت از کارخانه، می‌توانید از این لینک اقدام نمایید.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.