راهنمای انتخاب رنگ درب ضد سرقت

راهنمای انتخاب رنگ درب ضد سرقت

راهنمای انتخاب رنگ درب ضد سرقت

در زمینه‌ی امنیت درب ضد سرقت، مطالب و نکات بسیاری مطرح شده است. اما انتخاب رنگ درب ضد سرقت نیز در کنار مباحث مربوط به کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.  رنگ درب ضد سرقت یکی از مهمترین بخش‌های درب ضد سرقت است که اگر چه تاثیری در امنیت درب ضد سرقت ندارد، ولی به دلیل تاثیری که در زیبایی درب و هارمونی آن با محیط و دکوراسیون منزل دارد، از جایگاه ویژه‌ای بالایی برخوردار است. از این رو، در این مقاله به آشنایی با رنگ‌های مورد استفاده در درب‌های ضد سرقت می‌پردازیم.

رنگ‌آمیزی اجزای درب ضد سرقت

به طور کلی درب ضد سرقت در دو بخش متفاوت رنگ‌آمیزی می‌شود. بخش اول رنگ‌آمیزی، مربوط به ساختار فلزی چهارچوب و لنگه است. قسمت‌های فلزی درب پس از جوشکاری و اتصال به یکدیگر وارد کوره می‌شوند. چارچوب و لنگه‌ی درب، درون کوره با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ‌آمیزی می‌شوند. این رنگ‌آمیزی باعث می‌شود که از طرفی بخش‌های فلزی مانند چهارچوب که در معرض دید عموم قرار دارند زیبا‌تر به نظر آیند و از طرف دیگر تمامی قسمت‌های فلزی درب از خوردگی و زنگ‌زدگی در امان باشند. رنگ‌های مورد استفاده در چارچوب، عموما رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی، طوسی و سفید هستند.

انتخاب رنگ درب

بخش دوم رنگ‌آمیزی درب ضد سرقت مربوط به اجزای چوبی آن است. اجزای چوبی تمام درب‌های ضد سرقت نیز، رنگ‌آمیزی می‌شوند. بهترین رنگ برای رنگ کردن روکش درب ضد سرقت، رنگ پلی اورتان ترک می‌باشد. متاسفانه بعضی از تولیدکنندگان درب ضد سرقت برای کاهش هزینه‌ی تولید از رنگ پلی استر به جای پلی اورتان استفاده می‌کنند. گرچه ممکن است ظاهر درب پس از رنگ‌آمیزی با رنگ پلی استر تاحدی مشابه درب رنگ شده با رنگ پلی اورتان باشد، ولی بعد از گذشت زمان کوتاهی رنگ کیفیت خود را از دست داده و ظاهر درب تغییر محسوسی می‌نماید.

رنگ پلی اورتان از لحاظ ساختاری کاملاً متفاوت با رنگ پلی استر و ساختمانی است و وزن مولکولی بالاتری دارد. این خاصیت باعث می‌شود تا پلیمرهای پلی اورتان لایه‌ی پوششی بادوام و سختی را ایجاد کنند. لذا درب‌هایی که با استفاده از رنگ پلی اورتان رنگ می‌شوند، نسبت به رنگ‌های معمولی از مقاومت بالایی در شرایط نامطلوب محیطی برخوردار هستند.

رنگ درب ضد سرقت

رنگ‌بندی درب ضد سرقت

در گذشته، رنگ‌بندی درب‌های موجود در بازار از تنوع پایینی برخوردار بود. با این حال در سالیان اخیر با افزایش مدل‌ها و ساخت سبک‌های جدید درب ضد سرقت ایرانی، این رنگ‌ها نیز تنوع بیشتری یافته‌اند. انتخاب رنگ درب ضدسرقت تابع سلیقه، دکوراسیون و طراحی منزل و به طور کل شرایط محیط مورد استفاده است. در ادامه بعضی از رنگ‌های درب ضد سرقت معرفی می‌شوند:

قهوه‌ای

پرفروش‌ترین رنگ درب ضد سرقت در بازار ایران، رنگ قهوه‌ای است و این رنگ را می‌توان رنگ کلاسیک درب ضد سرقت دانست. با توجه به اینکه در بسیاری از خانه‌ها،‌ عمده‌ی وسایل استفاده در دکوراسیون منزل از جنس چوب می‌باشند، رنگ قهوه‌ای انتخاب مناسبی جهت رنگ درب ضد سرقت است. از سوی دیگر، با توجه به اینکه رنگ چوب طبیعی استفاده شده در درب ضد سرقت نیز یکی از رنگ‌های طیف قهوه‌ای است، استفاده از این رنگ جهت رنگ‌آمیزی درب ضد سرقت، آسان‌تر بوده و ضمنا در ناخودآگاه ذهن انسان باورپذیرتر است.

درب ضد سرقت قهوه ای

از دیگر مزایای رنگ قهوه‌ای جهت رنگ درب ضد سرقت این است که این رنگ در اصطلاح چرک‌تاب بوده و کثیفی و آلودگی بر روی آن کمتر مشخص می‌شود. بنابراین، درب ضد سرقت قهوه‌ای، گزینه‌ای مناسب جهت فضاهایی است که رفت و آمد زیادی دارند و یا ممکن است گرد و خاک زیادی در آن فضا وجود داشته باشد.

البته رنگ قهوه‌ای نیز شامل طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها می‌باشد. این طیف شامل قهوه‌ای بسیار روشن تا قهوه‌ای ونگه که بسیار نزدیک به رنگ مشکی است، می‌باشد. این مسئله موجب شده است تا در هنگام خرید درب ضد سرقت، در زمینه‌ی انتخاب رنگ، دست مشتریان تا حد زیادی باز باشد.

سفید

رنگ سفید پس از رنگ قهوه‌ای پرطرفدارترین رنگ موجود در بین درب‌های ضد سرقت است. بسیاری از افرادی که فضای منزل را روشن می‌پسندند یا از دکوراسیون مدرن و سفید در منزل خود استفاده می‌کنند، جهت مطابقت با فضای داخلی منزل و دکوراسیون خود، درب ضد سرقت سفید را انتخاب می‌کنند.

درب ضد سرقت سفید

در اکثر درب‌های سفید، از نقوش برجسته، رزت، دستگیره و دیگر یراق‌آلات به رنگ طلایی استفاده می‌شود. این امر سبب می‌شود تا زیبایی این درب‌ها بیشتر شده و لوکس‌تر به نظر آیند. یکی از نکات منفی درب ضد سرقت سفید، احتمال کثیف شدن آن در طولانی مدت می‌باشد که این مشکل را می‌توان به وسیله‌ی اسپری‌های مخصوص نظافت و یا رنگ‌آمیزی مجدد درب بعد از چند سال مرتفع نمود.

طیف رنگی جدید

در اولین سال‌های تولید درب ضد سرقت در ایران، بیشتر درب‌های ضد سرقت قهوه‌ای رنگ بودند. بعدها رنگ سفید نیز به طیف رنگ قهوه‌ای اضافه شد و تنها رنگ متفاوتی بود که در بازار دیده می‌شد. با استقبال مردم از درب‌های ضد سرقت و تولید درب‌های جدید در سبک مدرن،‌ نیاز به استفاده از رنگ‌های جدید و متنوع در این صنعت احساس گردید. همین مسئله موجب تولید درب‌های ضد سرقت با رنگ‌های جدیدی گردید.

درب ضد سرقت جدید

طوسی و مشکی دو نمونه از این رنگ‌ها هستند که در درب‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین یکی دیگر از نوآوری‌های طراحی درب ضد سرقت، استفاده از دو رنگ متفاوت در کنار یکدیگر می‌باشد. به عنوان مثال، در بعضی درب‌ها از رنگ‌های قهوه‌ای و طوسی و در بعضی درب‌های دیگر از رنگ مشکی و قهوه‌ای در کنار هم استفاده می‌شود. این طیف‌های رنگی گاهاً متضاد جلوه‌ی زیبایی به درب‌های مدرن می‌دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.